Dne 15.12.2023 (pátek) bude pobočka v Čestlicích z provozních příčin zavřena. Děkujeme za pochopení

Vídeňský výplet: ikona nadčasového designu

Židle s vídeňským výpletem, často nazývaná také kávová židle, je ikonický kousek nábytku, který vyniká svým charakteristickým designem a stylovými rysy. Tento nábytek je známý svou vyplétanou sedačkou a dřevěnou konstrukcí, které dohromady tvoří jedinečný a elegantní vzhled. V tomto článku se podíváme na historii, vznik a využití vídeňského výpletu, jakož i na to, proč si udržuje svou popularitu dodnes.

Židle s vídeňským výpletem Další články

 

Historie a vznik

Historicky se vídeňský výplet začal rozvíjet ve druhé polovině 19. století, kdy Michael Thonet, německý nábytkář a vynálezce, zdokonalil technologii ohýbání dřeva a začal ji aplikovat na výrobu židlí s výpletními sedadly a opěradly. Jeho vynález revolucionizoval nábytkářský průmysl a umožnil masovou produkci těchto stylových a pohodlných nábytkových kusů.

Vídeňský výplet se stal symbolem elegantního a tradičního nábytku a dodnes je oblíbený pro svoji estetiku a pohodlí. Technika výpletu se postupně vyvíjela a přizpůsobovala různým designovým trendům. I díky tomu je stále důležitou součástí moderního nábytkářského designu interiérů.

 

 

 

Číslo 14

Židle označená jednoduše číslem 14, nebo nazývaná také vídeňská kavárenská židle, spatřila světlo světa v roce 1859. Za tuto židli získal Michael Thonet na světové výstavě v Paříži v roce 1867 zlatou medaili. Takzvaná „čtrnáctka“ se stala jedním z nejúspěšnějších průmyslových produktů své doby. Jen do roku 1930 se jí na celém světě prodalo asi 50 milionů kusů a do dnešní doby je to podle odhadů až 80 milionů kusů. Tato ikonická židle změnila způsob, jakým vnímáme nábytek svou jednoduchostí, praktičností a inovativním využitím ohýbaného dřeva.

Elegance a všestrannost

Tento nábytkový klenot oslovuje svým stylovým a elegantním designem nejen tradiční nadšence nábytku, ale i moderní zájemce o interiérový design. Jeho vyplétaná sedačka, která je trubkovitého tvaru, kombinuje technickou zručnost s estetickým vkusem. To umožňuje vídeňskému výpletu dokonale zapadnout do různých prostředí. Může být vynikajícím doplňkem pro tradiční i moderní interiéry – od kaváren a restaurací po obývací pokoje a terasy.

 

Harmonické spojení přírodního materiálu

Kromě vynikající estetiky má vídeňský výplet další výhodu, která jej činí tak oblíbeným; dokonale se hodí ke dřevu. Tato vyplétaná část harmonicky spolupracuje s dřevěnými konstrukcemi stolů, židlí nebo dokonce celých nábytkových sad. Elegantní kombinace přírodních materiálů přináší do prostoru teplý a příjemný pocit, čímž vytváří útulné a stylové prostředí. Kromě toho je vídeňský výplet pohodlný a vzdušný, což činí z nábytku vyrobeného z tohoto materiálu ideální volbu pro dlouhé hodiny pohody a relaxace.

Židle s vídeňským výpletem>>Další podobné články >>

© 2023 Dublino.cz | Všechny prává vyhrazeny

Vytvořilo FúúDobre