S barvami si ve svém podniku můžete pořádně vyhrát, ale je třeba mít na paměti několik pravidel

15. January 2021
S barvami si ve svém podniku můžete pořádně vyhrát, ale je třeba mít na paměti několik pravidel
Výrazné barvy mohou z běžného podniku udělat originální místo, ale musí se to s nimi umět!
Správné užití barev ve veřejném interiéru není úplně nejjednodušší věc. Vlastně je to docela věda – a to doslovně. Tím, jak barvy ovlivňují psychiku a jaký mají vliv na vnímání prostoru, se zabývá celá řada odborných studií. A tento článek je úvodem do problematiky barev.

Pravidla užití barev ve veřejném interiéru (bary, restaurace, kavárny…)

Správné užití barev ve veřejném interiéru není úplně nejjednodušší věc. Vlastně je to docela věda – a to doslovně. Tím, jak barvy ovlivňují psychiku a jaký mají vliv na vnímání prostoru, se zabývá celá řada odborných studií. A tento článek je úvodem do problematiky barev.

Barvy a světlo

Bylo by dobré začít tím, že se nejprve zastavíme u samotného pojmu „barva“. Barva představuje vjem vytvořený v oku (a zpracovaný mozkem). Příčinou tohoto vjemu je světelné záření odrážené od předmětů. Ve zkratce můžeme říci, že pozorovaný předmět má barvu světla, které je od něj odráženo či vyzařováno do našeho oka. Když si například budete prohlížet vzorníky barev pod chladným zářivkovým světlem, budou se vám barvy jevit jinak, než když se na ně podíváte venku pod slunečním světlem.

Právě na toto je nutné myslet při výběru barev. Než nakoupíte přístroje a nábytek do restaurace (baru, kavárny…) a než objednáte nátěrové barvy, tak si rozhodně vyzkoušejte, jak vámi vybrané barvy budou vypadat ve světelných podmínkách vašeho interiéru. A v případě, že dotyčné místnosti mají okna, jimiž do interiéru proudí denní světlo, musíte vzít v úvahu i fakt, že se světelné podmínky interiéru budou měnit v závislosti na ročním období, na denní době a na počasí.

Člověk a barvy

Člověk patří k té menšině živočišných druhů, kteří jsou nadáni barevným viděním. Schopnost barevného vidění pravděpodobně souvisí s našimi opičími předky a jejich potřebou rozeznat zralé ovoce od nezralého. A když už naše evoluční linie získala schopnost vidět barvy, tak pro to našla i mnohá jiná uplatnění, než je jen pouhé rozeznávání potravy. Kořeny toho, proč na nás určité barvy působí, jak působí, možno hledat už u našich předků.


Barvy a vnímání prostoru

Lidský zrak není úplně dokonalý a je možné ho obelstít celou řadou cílených optických iluzí. Například vhodným zkombinováním barev lze vytvořit dojem, že prostor má jiné rozměry, než skutečně má. Kombinacemi barev můžeme opticky zkrátit i prodloužit délku zdí, vyvolat dojem vyššího i nižšího stropu… a podobně. Správně použité barvy vám také pomohou upozornit na určité předměty v prostoru, nebo je naopak upozadí. Pokud kupříkladu barový pult a barové stoličky budou mít tmavější či výraznější barvu než zbytek interiéru, tak bar jaksi opticky „vystoupí“ do prostoru.

Problematika je samozřejmě daleko složitější a mohli bychom si zde jmenovat další a další pravidla optiky, ale stejně bychom zde nedokázali kompletně obsáhnout toto téma. Navíc by to bylo zbytečné, o této problematice již bylo publikováno mnoho kvalitních článků a knih.

Vliv barev na psychiku

Že barvy působí na psychiku, o tom se ví již delší dobu. Problematika je zkoumána jak z psychologického hlediska, tak z hlediska kulturní antropologie – a je nepochybné, že barvy mají vliv na rozpoložení lidské mysli. Velmi zjednodušeně řečeno: Teplé barvy zvyšují subjektivní pocit tepla a povzbuzují k aktivitě, někdy dokonce mohou až zneklidňovat. Studené barvy zase uklidňují a stimulují duševní činnost.

Typické teplé barvy:
červená, žlutá nebo oranžová

Typické studené barvy:
zelená, modrá nebo fialová

Každá jednotlivá barva má trochu odlišné účinky na psychiku. Záleží také na kombinacích barev a vzájemném poměru mezi nimi. Vnímání barev je ovšem podmíněno i kulturními, generačními a osobnostními rozdíly mezi lidmi.

I v tomto případě je problematika velmi obsáhlá a v tomto článku ji nelze celou postihnout. Můžeme však zmínit alespoň pár konkrétních příkladů působení barev:

  • Nepřirozeně světlá podlaha může u lidí vyvolávat pocit nejistoty (zvláště u opilých lidí).
  • Hnědá působí dojmem bytelnosti a stability, proto se hodí na podlahu a na stolové desky.
  • Světlé barvy na stěně opticky zvětšují prostor a tmavé barvy ho zase zmenšují.
  • Barvy, které pro naše předky znamenaly nebezpečí, nás zneklidní.
  • Výrazné barvy přitahují pozornost.
  • Oranžová podporuje chuť k jídlu.
  • Modrá navozuje pocit klidu a bezpečí.

Sladění barev

Barvy musí být navzájem sladěny, aby se k sobě hodily a vytvářely žádoucí dojem. Veškeré hrátky s barvami tedy musí být podřízeny předem vymyšlenému konceptu podniku - od podlahy přes židle a stoly až po strop. Doporučujeme si nejprve vybrat pro celý interiér 1- 2 základní dominantní barvy. Tyto základní barvy můžete dále doplnit dalšími barvami. Alespoň jedna z těchto dvou základních barev by se měla objevit v každé místnosti – jako jednotící prvek prostoru. A s výraznými barvami opatrně! I výrazné barvy mohou mít své místo v interiéru, ale neměly by mu dominovat.

A v žádném případě nezapomínejte, že interiér restaurace (baru, kavárny…) navrhujete pro hosty – a ne pro sebe. Váš subjektivní vkus nesmí být jediným parametrem při výběru barev.